خرید vpn
بسته بندی گوشت و ماهی - IFScience
  • book1
  • کتاب2
  • banner3

    The 1st International Conference on Natural Food Hydrocolloids, 22-23 October 2014, Mashhad-Iran

  • first page 3
امتیاز کاربر:  / 2
ضعیفعالی 

در بسته بندی مواد غذایی آماده مصرف ، راحتی و اطمینان ، تازگی و طعم خوب انتظارات مصرف کننده گان از محصولات شماست. برای برآورده کردن این انتظارها باید  روی  یک بسته بندی مشتری پسند و تکنیک های برتر بسته بندی تمرکز کنید. یک بسته بندی مشتری پسند و محتویات آن در درجه اول باید جذاب به نظر بیاید. این امر می تواند با استفاده از فیلم های سوپر پروپیلن تامین شود؛ علاوه بر این بسته بندی باید به نرمی و راحتی باز شود بدون باقی ماندن تکه های فیلم بر روی محل باز شدن و یا بدتر از آن افتادن تکه های فیلم درون ماده غذایی. شفاف بودن بسته بندی نکته بسیار مهم و تاثیر گذاری در جلب مشتری است اما این مساله در مورد مواد غذایی آماده مصرف بیشتر به چشم می آید.

 مخصوصا در مورد گوشت و ماهی که قیمت بالایی هم دارند حساسیت مصرف کننده در انتخاب بهترین محصول بالاتر می رود ، لذا توجه به کوچکترین جزئیات بسته بندی بر روی کسب بازار تاثیر بسزایی می گذارد.

تکنیک ممتاز

ممتاز بودن در بسته بندی یعنی یک طراحی جذاب ، امن و خوش فروش همراه با ویژگی های تکنیکی اساسی مانند ساختار ضد بخار و آسان باز شو. با انتخاب مواد ممانعت کننده میتوانید عمر نگهداری ماده عذایی خود را افزایش داده، همچنین طعم مطلب تری از محصول را ارائه دهید. فیلم های مناسب برای بسته بندی های پاکتی ایستاده محصول شما را در قفسه فروشگاه ها متفاوت جلوه میدهد. بسته بندی های  پاکتی ایستاده مجموعه ای از ویژگی های مفید برای مشتری پسند بودن مانند وزن - حجم کم و طراحی مجذوب کننده را برای محصول شما به دنبال دارد. گرچه باید اطمینان حاصل کنید که از فیلم های انعطاف پذیر ، محکم و مقاوم و با مهر و موم قوی استفاده شود.

گوشت و ماهی

وکیوم یا اتمسفر کنترل شده؟ انتخاب با شماست اما اهداف یکسان است ! داشتن بهترین بسته بندی گوشت و ماهی که از ماده غذای محافظت کند ، عمر نگهداری مناسبی بهمراه داشته باشد و در فروشگاه برجسته به نظر بیاید. از نظر تکنیکی شما به :

1 – فیلم بسته بندی فوق شفاف ، که باعث میشود وحصول شما حتی در محیط مرطوب داخل فریزی جذاب به نظر بیاید.

2 – فیلمی با ممانعت کنندگی بالا در برابر نفوذ اکسیژن برای تامین عمر نگهداری طولانی .

3 – فیلمی که به نرمی و راحتی باز شود ، مهر و موم محکم داشته باشد و حداکثر شفافیت.

4 – یک راه حل کلی برای به حداکثر رساندن فروش و به حداقل رساندن ضایعات.

فیلم های ممانعت کننده

آیا می خواهید عمر نگهداری محصول خود را افزایش دهید؟ در این صورت بازسازی فیلم های ممانعت کننده برای اتمسفر های کنترول شده بهترین راه است. فیلم های ممانعت کننده دارای ساختاری هستند که سطح بالایی از ممانعت کنندگی نسبت به نفوذ اکسیژن ، بخار آب ، مواد معطر و بو ها همچنین اشعه UV  را تامین می کنند که همه باعث افزایش عمر نگهداری ماده غذایی میشوند.

در نمودار فوق یک بسته بندی اتمسفر کنترل شده (MAP)با بسته بندی فیلم پوشیده شده با لاک الکل مقایسه شده است.  امروزه اتیلن وینیل الکل (EVOH)  که یک ماده دوستادار محیط زیست محسوب میشود بیشتر مصرف میشود. این ماده هم ممانعت کننده نفوذ اکسیژن است هم مواد معطر و بو ها.

 آیا به دنبال راه حلی برای هرچه راحتتر جدا شدن بسته بندی از ماده غذایی و همچنین استحکام بیشتر آن هستید؟

Barrpeel AF  محصول جدید از شرکت KWH Plast  است که ادعا می کند چنین ویژگی های را دارد. این کمپانی همچنین می گوید در صورت نیاز به استحکام بیشتر می تواند پلی آمید (PA)  بیشتری به ساختار (EVOH)  بیافزاید.

package layers

بسته بندی پوسته ای که هم آسان باز شو است و هم امن

آسان باز شو و بسته شو بودن بسته بندی ویژگی های متفاوت کننده ای در بسته بندی انعطاف پذیر مدرن هستند.  وقتی با دو بسته ی مشابه روبرو می شویم ، بسته بندی آسان باز شو تر در جلب مشتری برنده میشود. راحتی جدا شدن بسته بندی از محصول با استفاده از فیلم های پوستی مانند فیلم های ممانعت کننده لایه ای (لمینت) بدست می آید.  این نکته بسیار مهم است که بین آسان باز شو بودن و ایمنی تعادل برقرار شود. حتی اگر بسته بندی آسان باز شو باشد مشتری باید اطمینان حاصل کند که ماده غذایی امن و سالم است.

ویژگی های ضد مه

زمانی که در ساختار فیلم های بسته بندی از مواد ضد مه استفاده شود محصول از زمان تولید تا یخچال مصرف کننده همواره شکل و ظاهر مناسب فروش را حفظ می کند. از دید مصرف کننده امنیت ماده غذایی بیشترین اهمیت را دارد. چه می شود اگر بسته بندی با ماده غذایی تماس داشته باشد؟  این مساله امن است؟ یا ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند؟  بسته بندی با فیلم های دارای ویژگی ضد مه ایمن ترین راه بسته بندی هستند.

compare

این مواد مانع از تجمع رطوبت موجود در بسته بر روی سطح خود میشوند.در نتیجه هم کیفیت و عطر و طعم ماده غذایی حفظ می شود ، هم ظاهر زیبا تری پیدا می کند همچنین از مشکلات حین انبار داری و انجماد هم جلوگیری می کند.  زمانی که مواد معطر از بافت ماده غذایی خارج می شوند و در قطره های آب درون بسته بندی حل می شوند حتی با چکه کردن قطره های آب بر روی ماده غذایی ،محصول دیگر عطر و طعم و تازگی خود را مانند قبل بدست نمی آورد. بعلاوه این مساله مشکلات بیشتری در پی خواهد داشت ؛ در صورت تجمع قطره های آب روی سطع بسته بندی و انجماد بسته لایه ای مات و کدر بین بسته بندی و ماده غذایی قرار می گیرد و مانع جلوه گری محصول میشود. حتی اگر بهترین ماده اولیه در تولید ماده غذایی استفاده شده باشد این مشکل ارزیابی چشمی را برای مصرف کننده با مشکل مواجه می کند و یا حتی غیر ممکن می نماید. مشکل دیگری که این امر بوجود می آورد این است که در صورت تشکیل یک لایه یخی زیر بسته بندی استحکام و مقاومت بسته بندی هم کاهش میابد چرا که عملا بسته بندی نرم و انعطاف پذیر تبدیل به یک بسته بندی ترد و شکننده می شود.

 

علی ابراهیمی پور

کارشناس علوم و صنایع غذایی

 

این مطلب اختصاصا جهت چاپ در نشریه هنر بسته بندی نگاشته شد. استفاده از این مطلب با ذکر نام نویسنده و آدرس سایت به عنوان منبع بلامانع است.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 2017 / 1396

☼بازدید کل: 474,658 ☼امروز: 283 ☼دیروز: 221 ☼این صفحه: 2,269 ☼آنلاین: 2 جزئیات